Вести

Времето го спои Штип со Монтреал

Најмалку 19 лица починаа на подрачјето на Квебек како последица на високите температури што неделава го зафатија источниот дел од Канада.

Повеќе...

“Амадеус“ на ШКЛ

Вечерва во рамките на Штипско културно лето  Народниот театар од Штип ќе ја игра претставагта “Амадеус“ од Питер Шефер во режија на Иван Лео Лемо

Повеќе...

Маестрален концерт на Елена Голомеова

Елена Голомеова имаше маестрален концерт, на отворањето на манифестацијата од областа  на културата и уметноста “Штипско културно лето“.

Повеќе...

По 33 пат ШКЛ

Вечерва започнува 33-то Штипско културно лето. Започнува со гала концерто на познатата штипска оперска ѕвезда Елена Голомеова.

Повеќе...

Елена Голомеова ја отвара една од најзначајните манифестации “Штипско културно лето“

Пред 33 години, во Македонија ги имавме Скопско и Битолско лето, покрај фестивалот во Охрид, тогаш им се придодаде “Штипско културно лето“.

Повеќе...

Ансамблот “Тоска“ на турнеа во Франција

Ансамблот “Тоска“ од Штип , денеска замина на 14 дневна турнеа во Франција.

Повеќе...

2.5 милијарди луѓе се болно зависни

Светската здравствена организација (СЗО) ја класифицираше зависноста од видеоигри како дијагноза и на тој начин на експертите за ментално здравје им постави темел за пронаоѓање на начин за лекување од оваа зависност.

Повеќе...

Бос по трње со “Бог на масакрот“

Народниот театар од Штип учествуваше на 53-тото издание на македонскиот театарски фестивал “Војдан Чернодрински“.

Повеќе...

Посетителка сакала да прошверцува дрога во штипскиот затвор

Во штипскиот затвор обид во кутија за цига да се прошверцува дрога.

Повеќе...

Кога месечината “слета “ на земјата

Астрономската слика на денот од НАСА е еден од најпосетените делови на официјалната веб-страница на американската вселенска агенција и се состои од фотографии кои имаат објаснувања од експертите, обично астрономи.

Повеќе...

Ќофтиња од компири

Многу бргу, многу едноставно, а многу вкусно.

Повеќе...