Вести

Тузла го чека “Чекачот“

Монодрамата “Чекачот“ ќе биде одиграна во Тузла Босна и Херцеговина.

Повеќе...

Кому парите за невладините

По пет месеци од распишувањето на објавата за доделување на средства за проекти на невладиниот сектор,од буџетот на оппштината.Денеска конечно општината ги објави резултатите од овој конкурс.

Повеќе...

Спомен плоча за првата опера во Македонија

Колку убаво звучи во Штип 1925 година е поставена првата опера во Македонија.

Повеќе...

Размрдај се...

В сабота, 25 август невладини организации, со поддршка на локалната самоуправа , организираат една убава акција во паркот на кај безистенот во 11 часот во Штип.

Повеќе...

Дом на млади-работилница за сувенири

Штип прозорецот е единствено место во градот каде тој дух и изглед ќе го негува преку автентични сувенири ,слики, пејсажи и различните начини на живот.

Повеќе...

Штип слави 85 години кошарка без екипа

На 27-ми овој месец во Штип ќе бидат одбележани 85 години од првиот кошаркарски натпревар во Македонија одржан 1933 во Штип.

Повеќе...

Замандалено.Не вознемирувај , годишен одмор!

Центарот за култура “Ацо Шопов“ е на колективен годишен одмор.

Повеќе...

По Игор Киров, на ред е Бојан Мицев

Штип го има најдобриот амбасадор во светот за балет и современи танци Игор Киров, радува фактот што имаме млади кои одбрале да го одат истиот тој пат, сигурни сме дека за некоја година светот ќе слушне за младиот Бојан Мицев, студент на факултетот за музичка уметност, насока балетска педагогија – современ танц, и инструктор по современ танц во Битрикс - културно уметничкиот центар во Скопје.

Повеќе...

Монографија за Петар Хаџиниколов

Во Штип од печат излегува и ќе биде промовирана монографијата за нашиот сограѓанин Петар Хаџи Николов, човек кој се посвети на музиката, и музиката нему.

Повеќе...

Паднал од мопед, заврши во “Мајка Тереза“

Завчера во 16,10 часот на локалниот пат с.Карбинци-с.Радање, З.С: (35) од с. Радање управувајќи мопед „Тори“ со скопски регистерски таблици изгубил контрола над мопедот, излегол надвор од коловозот, по што паднал.

Повеќе...

Извидничката организација во Штип

По кој знае колку години во Штип повторно се обновува Општинската органиација на извидниците.

Повеќе...