Вести

“11-ти Октомври“ за Ристо Лазаров

Награда 11 Октомври, за животно дело во областа на културата и уметноста оваа година, оваа година оди во рацете на Ристо Лазаров, писател , со преку 80 напишани и преведени книги.

Повеќе...

Распеани срца 23-то издание

Утре во Штип ќе се одржи Фестивалот на песни за деца “Распеани срца“.

Повеќе...

Денови на кочанскиот ориз

Oд 27 до 29 септември, во Кочани ќе се одржи 27. издание на манифестација „Денови на кочанскиот ориз“.

Повеќе...

“Уставот на Република Хрватска“ , филмска проекција

Денови на македонскиот филм, со само една проекција во Штип.Во Центарот за култура „Ацо Шопов” во Штип ќе биде прикажан филмот „Уставот на Република Хрватска“ во режија на Рајко Грлиќ.

Повеќе...

Мотоцикл се бапна во “Југо“

Вчера попладне  на улица „Димитар Влахов“ во Пробиштип се случила сообраќајна незгода.

Повеќе...

Театар во куфер

Театар во куфер, е насловот на новиот театарски фестивал што во чест на денот на ослободувањето на Штип,8-ми ноември ќе се одржи во Штип.

Повеќе...

Место зрновски пипер, се “раѓаат“ кривични

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани, до Основното јавно обвинителство Кочани, поднесе кривична пријава против В.Ѓ.(52) поранешен директор на КЈП „Водна Кула“ Зрновци, Б.С.(59), градоначалник на општина Зрновци и Г.К.(39) директор на КПЈ „Водна Кула“ Зрновци.

Повеќе...

“Возвишение“ во Дом на млади

Двајца членови на едно бунтовничко движење се испратени на опасна мисија во Бугарија во текот на 70-тите години од 19-от век.

Повеќе...

Нов број на “СУМ“

Од печат излезе најновиот 81-ви број на Списанието за уметност “Сум“.

Повеќе...

Малолетник - тешко кривично дело

Вчера на пладне околу 15.30 минути на улицата Пиринска се случи кривично дело тешка кражба.

Повеќе...

Мини ревија на современ бугарски филм

“Мисија Лондон“ во Дом на млади.

Повеќе...