Вести

Русите градат невидливи мостови

Mостови кои се невидливи за најсовремените радари ќе се градат во Русија.

Повеќе...

806 бегалци депортирани во Албанија

Германската амбасада во Тирана денеска соопшти дека од Германија минатата недела депортирани се 806 Албанци, откако биле одбиени нивните барања за азил.

Повеќе...

Лекувањето на рак е утопија

Угледниот американски онколог и добитник на Пулицеровата награда за книгата за историјата на ракот „Императорот на болестите“ (The Emperor od Maladies), Сидарта Мукерџи, смета дека барањето лек за ракот е застрашувачка утопија, која се обидува да ги усоврши луѓето.

Повеќе...

Во Чачак вонредба состојба

Во Општина Чачак, во Србија, прогласена е вонредна состојба поради излевање на реката, а слична е ситуацијата во неколку соседни општини, јавуваат српските медиуми, по силниот дожд кој го зафати овој дел на земјата.

Повеќе...

Без Русија нема обединета Европа

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров смета дека западните обиди за исклучување на Русија од процесите за креирење на европска и глобална политика секогаш воделе до трагедија.

Повеќе...

20 држави со оружје ја снабдувале Исламска држава.

Компании од 20 држави учествуваат во снабдување со компоненти, што Исламска држава ги користи за изработка на експлозивни направи, се наведува во извештајот нарачан од Европска унија.

Повеќе...

ООН помош со авиони за Сирија

Обединетите нации соопштија денеска дека по првпат во Сирија фрлиле хуманитарна помош од воздух, со цел да помогнат на цивилите кои се под опсада на џихадистите од „Исламска држава“.

Повеќе...

Курдски борци спасија Швеѓанка

Курдските борци во Ирак спасиле една 16-годшна Швеѓанка, која била заробена од џихадистите на Исламска држава (ИД), близу до Мосул, соопштиле курдските автономни власти.

Повеќе...

Турска пратеничка премина во православие

Пратеничката од најголемата турска опозициона Републиканско-народна партија, Селин Саје Боке овјави дека ја примила православната вера.

Повеќе...

Југославија во овој век

Југославија во 21. век била тема која пред 45 години била интересна за многумина. Прашања имало многу, а луѓето најмногу ги интересирало какви ќе бидат светските прилики, и што ќе може да се очекува од технолошкиот напредок.

Повеќе...

Не е се‘ до комарците , има зика и во пестицидите

Според овој извештај, наглиот пораст на микроцефалијата, ретко невролошко пореметување кое доведува до развој на абнормални черепи, бил повран со одреден пестицид.

Повеќе...