Вести

Муслиман реновира цркви

Семејството на муслиманот Хасан Ахметиќ со своите донации помогнале во реновацијата на католичката црква во Тешањ, јавува Дневни лист.

Повеќе...

Џихадистите користат хемиско оружје

Џихадистите на Исламска држава (ИД) употребиле боев отров против војниците на сириската армија, соопштија медиумите во Дамаск.

Повеќе...

“Панама“ тресе премиери

Поранешната премиерка на Исланд, Јохана Сигурдардотир денеска го повика својот наследник Сигмундур Давид Гунлаугсон да поднесе оставка на функцијата, откако неговото име се појави во меѓународната истрага за злоупотребите со финансиските средства на лицата на високи позиции во зоните оф-шор компаниите, т.н. „Панама документи“. 

Повеќе...

900 опасни подрачја

Европа има повеќе од 900 "опасни подрачја" со голем број на бегалци, во кои не се препорачува да се оди, соопштила унгарската влада на својата веб страна.

Повеќе...

Тунелите на нарко мафијата

Американската полиција пред една седмица уапсила четири лица поради сомнение дека ископале тунел преку кој шверцувале дрога помеѓу Калифорнија и Мексико.

Повеќе...

Ердоган навредливиот

Турското министерство за надворешни работи го повика германскиот амбасадор во Анкара на разговор поради сатиричниот прилог емитуван на германскиот јавен сервис NDR во кој се критикува авторитарното однесување на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Повеќе...

Боливија и Чиле се тужат за вода

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека неговата земја ќе поднесе тужба против соседно Чиле пред Меѓународниот суд на правдата, околу користењето на водите на пограничната река Силала.

Повеќе...

Белгијците да престанат да “јадат чоколадо“

Израелскиот министер за разузнавање, Израел Кац, ги обвини белгиските лидери дека ја потценуваат заканата која ја претставуваат муслиманските радикали во оваа земја и на Белгијците им порача дека не можат истовремено да „јадат чоколадо“ и да се борат против тероризмот.

Повеќе...

Бриселци нудат помош

Жителите на Брисел преку Твитер нудат слободни соби и транспорт за луѓето, кои се блoкирани во градот по денешните напади на аеродромот и во метрото, при што загинаа најмалку 34 лица.

Повеќе...

Напредна верзија на МиГ-35

Руската компанија МиГ објави снимка од претсериското производство на напредна верзија на познатиот ловец МиГ-35 во Луковици, во околината на Москва.

Повеќе...

Дедо убива џихадисти како муви

Овој припадник на шиитската милиција учествувал во пет војни, а сега се бори против џихадистите на Исламската држава.

Повеќе...