Вести

Затвор за препишувачите на испит

Студентите кои ќе препишуваат за време на полагањата на испитите на факултетите во Кина, би можеле да завршат во затвор поради тоа.

Повеќе...

ИД запалила 19 жени

Борци од терористичката групација Исламска држава запалиле живи 19 жени, бидејќи одбиле да станат нивни сексуални робинки, јави ТАСС.

Повеќе...

Уметничка зафрканција

Едни тинејџери од Сан Франциско предизвикаа вистински спектакл кога оставија пар очила на подот во еден музеј.

Повеќе...

Валтер го брани рајот

Легендарниот актер Велимир Бата Живојиновиќ синоќа почина во Белград по серија здравствени проблеми.

Повеќе...

Птица урна авион

Тројца француски државјани, двајца мажи и една жена, загинале кога малиот авион во кој летале, наводно, се урнал откако се судрил со голем мршојадец во северна Шпанија.

Повеќе...

Русите градат база во Палмира

Организацијата за американско наследство тврди дека руската војска гради воени бази во централниот сириски град - археолошкиот локалитет Палмира, во зона што е под заштита на УНЕСКО.

Повеќе...

Германија се обезбеди со струја

Германија вчера успеала да ја покрие речиси целата потреба од електрична струја со обновливи извори на енергија.

Повеќе...

Билборди во чест на Сталин

Билборди во чест на светскиот диктатор Јосиф Сталин се појавија во третиот по големина руски град пред 9 мај, денот кога Русите ја слават победата врз нацистичка Германија во Втората светска војна, пренесува БТА.

Повеќе...

Во Италија кражба на храна од глад не е казниво

Кражбата на помало количество храна не е казнено дело доколку таа е навистина неопходна,пресуди италијанскиот врховен суд.

Повеќе...

Првомајски протести, во Македонија бајки

Инциденти, протести, жртви и повредени, Меѓународниот ден на трудот го одбележаа низа настани.

Повеќе...

Снег во Хрватска

Снег денеска падна во Горски Котор, Лика, на планината Биоково и во Имотска краина, па дури на островот Брач, објавија хрватските медиуми, додавајќи дека временските услови ги изненадиле жителите, кои веќе се подготвувале за пролет.

Повеќе...