Вести

Шкотска останува во ЕУ

Шкотската премиерка Никола Старџен ќе се сретне во средата попладне со претстедателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер во Брисел, каде што и покрај референдумското изјаснување за излегувањето на Велика Британија од Европската унија, ќе ја брани позицијата на Шкотска во ЕУ, соопшти портпаролката на Комисијата.

Повеќе...

Што барате вие Во Европарламентот

„Што барате Вие тука?“, го праша Жан-Клод Јункер британскиот пратеник од УКИП додека Европскиот парламент се состана на разговори за брегзитот.

Повеќе...

Филат екс премиер на Молдавија во затвор.

Поранешниот премиер на Молдавија Влад Филат е осуден денеска на девет години затвор под обвинение за земање поткуп и трговија со влијание, јави БТА.

Повеќе...

48 степени во Подгорица

Во центарот на Подгорица денеска беше измерена температура на воздухот од 48 Целзиусови степени, јавија локални медиуми.

Повеќе...

Во светот зголем бројот на наркомани

Првпат во последните шест години е зголемен бројот на наркозависници, поради враќањето на хероинот во некои западни држави, се наведува во годишниот извештај на службата на Обединети нации за наркотици и криминал, со седиште во Виена.

Повеќе...

Доживотна робија за болничар

Германски болничар кој ја издржува казната доживотен затвор за две други убиства, е осомничен за убиство на триесетина постари пациенти, со вбризгување силна доза лекови за срце, пишуваат медиумите во Германија.

Повеќе...

ЕУ паразитите заработуваат до 200.000 евра

Aдминистрацијата на Европската унија е чудовишно голема и чини премногу, а не работи ништо, пишува британски "Daily Mail", кој се заложува за напуштање на заедницата.

Повеќе...

Рим ја доби првата градоначалничка

Рим ја доби својата прва градоначалничка – Вирџинија Раџи, новодојденка што се бори против естаблишментот, од популистичката протестна партија Движењето на петте ѕвезди.

Повеќе...

Хакан Шукур тужен од Ердоган

Започна судењето на еден од најпознатите турски фудбалери на сите времиња, Хакан Шукур, поради тоа што го навредил турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пренесуваат тамошните медиуми.

Повеќе...

САД и Русија најмногу продаваат оружје

Грозницата на купување на оружје која што го зафати азиско-пацифичкиот регион придонесе за двоцифрен раст на вредноста на глобалниот пазар на оружје минатата година на рекордни 57,7 милијарди евра.

Повеќе...

Што даде Грција за да добие

Буџетската комисија на Бундестагот гласаше за поддршка за исплатата на следната транша од спасувачката програма за Грција, обезбедена од Европскиот стабилизационен механизам (фондот ЕСМ), изјавија германски пратеници.

Повеќе...