Вести

За пучистите нема верски погреби

Управата за верски работи на Турција соопшти дека нема да дозволи одржување на верски погребни обреди за учесниците во, како што се наведува, „предавничкиот напад на државата, народот, турскиот Парламент“.

Повеќе...

Не играј покемон има мини

Одделни корисници на апликацијата Покемон гоу во Босна и Херцеговина навлегуваат во мински сомнителни и ризични површини за да најдат покемони, соопшти организацијата „Посавина без мини“,пренесуваат босанските портали.

Повеќе...

Силувана од истите силувачи

Индиската студентка која пред три години била жртва на силување, повторно се нашла во болница откако повторно била силувана од група мажи, меѓу кои и некои кои биле обвинети за претходното силување, соопштила денес полицијата.

Повеќе...

Слабо темпо на американската економија

Aмериканската економија изминатите седмици продолжува да расте со скромно темпо. Иако постојат сигнали за забавување на личната потрошувачка, соопшти американската централна банка, Федерални резерви.

Повеќе...

20 загинати во железничка несреќа

Бројот на загинати во директниот судар на два воза во јужниот италијански регион Пуља се зголеми на 20, јави „Њујорк тајмс“.

Повеќе...

Заложничка драма во Штутгарт

Голема полициска акција е во тек во Штутгарт во Германија, каде неидентификуван вооружен маж држи заложници во адвокатска канцеларија.

Повеќе...

Василишин уапсен за корупција.

Украинскиот заменик министер за здравство Роман Василишин е уапсен поради наводно предводење на група луѓе кои се сомничат за корупција, односно на кои пациентите дополнително им плаќале за операции и други основни здравствени услуги, соопшти денеска безбедносната служба на Украина.

Повеќе...

Хилари ќе оди в затвор

Сајтот Викиликс објави архива во која се наоѓаат над 1.200 тајни имејлови на Хилари Клинтон, поранешната државна секретарка на САД и кандидат за претседател на таа земја.

Повеќе...

Цената на златото расте

Поради сé поизразениот пад на приносите од обврзниците во негативните територии, цените на златото во следните осумнаесет месеци може да се вратат на нивоата кои последен пат беа регистрирани пред пет години, кога Европа ја потресуваше должничката криза.

Повеќе...

Оружје во рацете на децата

Годинава во САД биле забележани 23 случаи на пукање во кои оружјето било во рацете на децИако станува збор за загрижувачки податоци, децата помлади од 3 години што успеваат да дојдат до огнено оружје не ги интересираат политичарите.

Повеќе...

Босна заврши со пописот

Агенцијата за статистика на Босна и Херцеговина, во четврток, три години по спроведувањето на пописот на наеселението, ги објави официјалните податоци, според кои БиХ има вкупно 3.531.159 жители, што е за разлика од последниот попис во 1991 година е помалку за околу 800.000 жители.

Повеќе...