Вести

10.000.000.000 лајкови помош за Македонија

Хрватскиот портал kontraportal.com реши малку да се пошегува со цел да ги разбуди "заспаните" во соседството, но и да ги потсети дека во вакви ситуации е потребна вистинска помош, а не само поддршка од виртуелниот свет...

Повеќе...

Глобалното затоплување-пекол на земјата

Рекордните температури забележени годинава во земјите од Мароко до Саудиска Арабија можат да бидат само најава за вистинскиот „пекол на земјата“ што допрва доаѓа, предупредуваат стручњаците за климатологија.

Повеќе...

Напад на Крим од Украина?

Руската Федерална служба за безбедност соопшти денеска дека спречила терористички напад на Крим, организиран од разузнавачката агенција на украинското Министерство за одбрана, што Киев веднаш демантираше.

Повеќе...

Во Германија пак “цвета“ нацизмот

Германските иследници неодамна откриле осум лица дека се осомничени нацистички злосторници, од кои највозрасниот има близу 100 години, а коишто живеат во Германија.

Повеќе...

Кобен воден тобоган

Десетгодишниот Калеб Шваб загина на најголемиот воден тобоган во светот во Канзас Сити, јави Би-би-си.

Повеќе...

Северна Кореа без единствениот адвокат

Првиот и единствен адвокат во Северна Кореја, „Hay, Kalb & Associates", ќе прекине со работа.

Повеќе...

Психо портрет на Хитлер

Американскиот психолог и професор на Харвард, Хенри Мареј го проучувал нацистичкиот лидер Афолф Хитлер за потребите на американската разузнавачка служба.

Повеќе...

44 лица во Сирија загинаа од ИД

Најмалку 44 лица загинаа, а над 100 се повредени во два бомбашки напади на Исламска држава во сирискиот град Камишли на границата со Турција, објави државната телевизија.

Повеќе...

Ист новинар во Ница и во Минхен, случајност или...

Мoжноста истиот човек да се најде на 15 јули во Ница кога полудениот убиец со камион усмрти 84 лица и седум дена подоцна во трговскиот центар „Олимпија“ во Минхен кога Али Давид Сонболи уби девет луѓе, и сето тоа да го сними со камера, е многу мала.

Повеќе...

Грците го демаскираа Ердоган

Грчкото воено воздухопловство тврди дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во ниеден момент не го бркале авиони за време на обидот за државен удар, како што тој изјави неколку пати во интервјуа по обидот за преврат.

Повеќе...

Турските војници со два месеци условна казна

Грчкиот суд им изрече два месеци условна казна затвор на осумте турски војници што побегнаа во Грција со хеликоптер неколку часа по минатонеделниот обид за државен удар во нивната земја.

Повеќе...