Вести

Фонтана со пиво

Градчето е познато како „Хмелова престолнина” на Словенија, поради локалното пиво „Кукеч”, кое сега  ќе може да се пие и преку новата атракција

Повеќе...

17 нови случаи на западнонилска треска во Србија

Бројот на заболени лица од вирусот на западнонилска треска во Србија е зголемен на 17 случаи, од кои два имале смртни последици, изјави денеска директорот на српскиот Институт за јавно здравје, Драган Илиќ.

Повеќе...

Загубени избори од мигрантите

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека е незадоволна со резултатите од регионалните избори, на кои нејзината партија го зазеде третото место, зад антимиграционата партија и дека е свесна оти причина за тоа е нивната мигрциска политика.

Повеќе...

Интернет во авион

На патниците кои патуваат со авиони со години им недостасуваше интернет во текот на летот, но тоа полека станува минато.

Повеќе...

Најсреќните луѓе живеат во градот Алборг

Секоја година Европската комисија ја објавува листата на градови во кои луѓето водат најквалитетен живот, односно се најсреќни.

Повеќе...

Ми28х куршум не го бие

Најновата верзија на рускиот борбен хеликоптер Ми-28Х „ноќен ловец“ наводно ќе биде вистински кошмар за непријателите. Руските медиуми тврдат дека ова летало ќе биде опремено со најнапреден активен одбранбен систем што ќе го направи речиси имуно на непријателски оган.

Повеќе...

Имигрант убиен во лов

Дваесетгодишен авганистански имигрант е убиен во вторникот вечерта на југоистокот од Србија во близина на Пирот, а за убиството е осомничен и уапсен локален ловец, соопшти во средата српското министерство за одбрана.

Повеќе...

Канадски самоубиства

Кога Џастин Трудо дошол на власт во Канада, тој ветил дека ќе ги поправи односите на земјата со заедницата на Абориџините по децении дискриминација, по што дошло до драматичен раст на обидите за самоубиство како и убиствата и исчезнувањето на жените во последните неколку децении.

Повеќе...

Вистинската “олимпијада“ е во бразилските фавели

Сао Пауло и Рио Де Жанеиро се двата најголеми бразилски градови и седишта на едни од најорганизираните улични банди на светот.

Повеќе...

Зборува секретарката на Гебелс

Брунхилде Помсел има 105 години, а работела во самото срце на нацистичката пропагандна машина како секретарка на Геблс.

Повеќе...

Вежби на руската морнарица

Руската морнарица почна денеска воени вежби во источниот дел од Средоземно Море, соопшти руското Министерство за одбрана. Јуришна група на руската морнарица почна тактички вежби во источниот дел од Средоземно Море.

Повеќе...