Вести

2 CELLOS го одбија Трамп

Во менаџментот на „Ту челос“ пристигналa покана  од кабинетот на новиот американски претседател Дoналд Трамп (70), кој изразил желба познатото дуо да настапува на неговата инаугурација.

Повеќе...

За невработен 560 евра надомест

Финска е првата земја во Европа која, во рамки на социјален експеримент, на невработените ќе им исплаќа основна месечна заработка од 560 евра.

Повеќе...

Водата за пиење уставно право, ама во Словенија

Словенија пристапот до питка вода го прогласи за уставно право, со цел да ги заштити водните ресурси од прекумерна експлоатација.

Повеќе...

Нацијата старее, старосната граница намалена

Долниот дом на полскиот парламент одобри намалување на возраста за пензионирање во земјата до 65 години за мажите и 60 години за жените, пренесува Ројтерс.

Повеќе...

Дива свиња ја тероризира Далмација

Дивата свиња станала најлутиот непријател на далматинските земјоделци, кои секојдневно од сите страни апелираат и бараат помош бидејќи, велат, толку се намножиле на тоа подрачје така што не би се зачудиле доколку ја затекнат и во своите куќи, бидејќи како што велат, веќе ги освоила бавчите, лозјата, маслинарниците....

Повеќе...

Постер на 40 починати ѕвезди

Повеќе од 40 музичари, спортисти, актери и ТВ-лица кои починаа годинава се нашле на постерот кој по само неколку часа станал вирален.

Повеќе...

Трамп сарма крка, и од тенџере срка.

Исповед на баба Милка која ги чувала децата на Трамп кон крајот на седумдесеттите и во текот на осумдессеттите години.

Повеќе...

Америте доцнат

Американскиот ловец Ф-16 нема да може да му парира на рускиот ловец од петтата генерација Т-50 ПАК-ФА, така да може да се говори за „почетокот на крајот“ на американскиот ловец, оценува американскиот магазин National Interest.

Повеќе...

Микроби ќе предизвикаат економска криза

Инфекции од микроби кои се отпорни на антибиотици во иднина ќе предизвикаат сериозна финансиска криза налик на онаа од 2008 година и затоа е потребно да се преземат мерки, алармира Светска банка.

Повеќе...

ИД не се муслимани

Далај лама одржа говор во Европскиот парламент во Стразбур во кој, меѓу другото, се осврна на тероризмот и Исламска држава.

Повеќе...

Заеби СДП на работa во ЕБОР-Зоран Милановиќ

Лидерот на Социјалдемократската партија на Хрватска, која беше поразена на вонредните избори, и поранешен премиер, Зоран Милановиќ, нашол работа во Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), пишува index.hr и наведува дека потврда за веста има од два извора.

Повеќе...