Вести

Јас сум Муслиман-гушнете ме.

На парискиот плоштад "Place de la Republique", недалеку од местото на кое стотина граѓани во последните неколку дена палеа свеќи и положуваа цвеќе во спомен на убиените во терористичките напади, еден непознат маж повторно ги расплака парижаните - и тоа со прегратки.

Повеќе...

Путин го “чисти“ гралвниот град на ИД

Само неколку часа откако на рускиот претседател Владимир Путин му бил даден извештајот во кој стои дека уривањето на рускиот авион над Синајскиот Полуостров е дело на терористи, следел жесток одговор.

Повеќе...

Отпорноста на бактериите застрашува

Сé поголемата отпорност на антибиотиците претставува „извонредно голема опасност за глобалното здравје во светот“, предупреди извршната директорка на Светската здравствена организација (СЗО – WHO), Маргарет Чан, која изнесувајќи ги резултатите од првата анкета спроведена меѓу населението во 12 земји за овој проблем.

Повеќе...

Не сум Французин-рече и остана жив

Оние кои се нашле во центарот на случувањата за време на терористичкиот напад во Париз, и одвај извлекле жива глава, дури сега зборуваат за тоа што го преживеале.

Повеќе...

Да се воведе данок на шеќер

Научниците за дијабетес ги повикале светските лидери да воведат додатни даноци за шеќер, за да се намалат трошоците за болничкото лечење на граѓаните.

Повеќе...

Претстои нова војна на Балканот

Политичката криза во Босна и Херцеговина моментално не е во фокусот на вниманието на меѓународната заедница, поради неколку глобални проблеми како руските воздушни напади во Сирија и бегалската криза, која во голем дел го зафаќа и Балканот, пишува „Форин полиси“.

Повеќе...

Кому му беше ќар да го убие Гадафи

Во никогаш разјаснетите околности за убиството на Гадафи, кој според официјалната верзија бил убиен од бунтовниците, се споменува и можна вмешаност на француските разузнавачки служби.

Повеќе...

“Тајотките“ се подарок од САД и Британија

Возилата на јапонската фабрика Тојота што ги користат џихадистите на Исламска држава се дел од помошта на САД и Велика Британија за противниците на сирискиот претседател Башар Ал Асад, а потоа завршиле во рацете на екстремните исламисти, вели Спутник.

Повеќе...