Вести

Мотивации од успешни мотиватори

На 3 април во Мултимедијалниот центар на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, со почеток во 15 часот, ќе се одржи третиот настан од акцијата „Feed Your Brain“ или „Нахрани го својот ум”.

Повеќе...

Денот на водата, вода го однесе

22-ри март не е само ден “Четрсе“ или “Младенци“.22-ри март Светски ден посветен на водата, или водите.За жал ниту во некаква назнака не беше одбележан.

Повеќе...

Кинези го сакаат патентот на учениците од штипската гимназија

Кинеска компанија заинтересирана за патентирање на иновативната маска за телефон на штипските гимназијалци. Се работиза компанија „Фосун“, од каде доставиле имејл до тимот од штипската гимназија и покажале интерес за производот.

Повеќе...

Штип престана да води грижа за води.

Во Штип сеуште нема најава за активности со кои ќе се одбежели 22 март Светскиот ден на водите.

Повеќе...

Невладините аплицираа

Денеска беше последниот ден за аплицирање со предлог проекти до Здруженија и фондации од општината Штип.

Повеќе...

Блокатори како фудбалски топки

Јавното претпријатие “Стипион“ ежедневно ги извршува обврски за ставање на блокатори на автомобилите кои се паркираат на површини кои не се наменети за таа цел.

Повеќе...

Блокатор на кола, закана по вработените

Непочитувањето на нормите за паркирање во центарот на Штип , продолжува со несмален интензитет.

Повеќе...

30 дена во затвор, без марихуана

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријавa против Д.Д.(45) од Штип, поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Повеќе...

Блокатори , за примитивците

Јавното претпријатие Стипион, по најавите дека за непрописно паркираните следува блокатор, од зборови прејде на дело.

Повеќе...

Има ли пари за субвенционирана цена на водата

Пред некој ден здружението на телесни инвалиди Мобилност поднесе барање нивни 500 и нешто членови да имаат субвенционирана цена на водата.

Повеќе...

Гледај никнала ограда на патот

Неспорен факт е дека во Штип се градат објекти за домување. Пет или шест се висококатници.

Повеќе...