Вести

Манијаци шетаат по Штип

Полицијата осомничи едно лице за третиот случај на манијачење во Штип, а кој се случи вчера попладне пред станбена зграда во близина на крстосницата Дујле.

Повеќе...

Пензионерите се бранат од обвинителството

По неколку одлагања беше одржано првото рочиште  за спорната градба на пензионерскиот дом во Штип.

Повеќе...

Нема- има греење во болницата

Клиничката болница во Штип цел била без греење. Пациентите и персоналот се смрзнувале, а нафта за парното нема, иако на вработените им било ветено дека ќе добијат.

Повеќе...

USAID во Штип.

Утре (24.02)делегација на американската асоцијација за помош USAID, предводена од помошник Администраторот на Бирото за Европа и Евро-Азија во УСАИД Вашингтон, Брок Бирман ќе престојува во Штип.

Повеќе...

Изложба “Ана Франк“

Во Mултимедијалниот центар “Киро Глигоров“ е отворена документарна изложба со наслов “Ана Франк“.

Повеќе...

Штип бара пари и за реконструкција на градинката “Пчелка“

Во Штип се одржува информативната сесија zа објавениот втор јавен повик за прибирање предлог-проекти за ИНТЕРРЕГ ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Повеќе...

Убиен од тепање

62 годишен штипјанец, утринава е пронајден мртов во својот дом на улицата Сутјеска. Телото го пронашол неговиот син, а случајот во полиција го пријавила сосетката.

Повеќе...

Пензионерите секој вторник на бања

Секој пензионер, секој вторник со легитимација од Јавното претпријатие “Исар“ќе може да  учива во термалните води од Кежовица.

Повеќе...

Дом на млади бира директор

Општинската институција Дом на млади наскоро ќе добие нов директор.

Повеќе...

Мултимедијалниот систематизиран

Советот на општината Штип на последната седница донесе одлука за организацијата, делокругот и начинот на извршување на задачите на општинската администрација.

Повеќе...

Седница како седница

Заседаваше советот на општина Штип.На дневен ред еден куп извештаи за работата на училиштата и детските градинки.

Повеќе...