Вести

30 дена во затвор, без марихуана

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријавa против Д.Д.(45) од Штип, поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Повеќе...

Блокатори , за примитивците

Јавното претпријатие Стипион, по најавите дека за непрописно паркираните следува блокатор, од зборови прејде на дело.

Повеќе...

Има ли пари за субвенционирана цена на водата

Пред некој ден здружението на телесни инвалиди Мобилност поднесе барање нивни 500 и нешто членови да имаат субвенционирана цена на водата.

Повеќе...

Гледај никнала ограда на патот

Неспорен факт е дека во Штип се градат објекти за домување. Пет или шест се висококатници.

Повеќе...

Сега куче, утре дете

За два дена, во Штип отруени близу 30 кучиња. Отров, најверојатно од типот ланата е расфрлан на повеќе локации, но најголема концентрација има во населбата Сењак.

Повеќе...

Манијаци шетаат по Штип

Полицијата осомничи едно лице за третиот случај на манијачење во Штип, а кој се случи вчера попладне пред станбена зграда во близина на крстосницата Дујле.

Повеќе...

Пензионерите се бранат од обвинителството

По неколку одлагања беше одржано првото рочиште  за спорната градба на пензионерскиот дом во Штип.

Повеќе...

Нема- има греење во болницата

Клиничката болница во Штип цел била без греење. Пациентите и персоналот се смрзнувале, а нафта за парното нема, иако на вработените им било ветено дека ќе добијат.

Повеќе...

USAID во Штип.

Утре (24.02)делегација на американската асоцијација за помош USAID, предводена од помошник Администраторот на Бирото за Европа и Евро-Азија во УСАИД Вашингтон, Брок Бирман ќе престојува во Штип.

Повеќе...

Изложба “Ана Франк“

Во Mултимедијалниот центар “Киро Глигоров“ е отворена документарна изложба со наслов “Ана Франк“.

Повеќе...

Штип бара пари и за реконструкција на градинката “Пчелка“

Во Штип се одржува информативната сесија zа објавениот втор јавен повик за прибирање предлог-проекти за ИНТЕРРЕГ ИПА Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Повеќе...