Свет
Џими Картер:Припојувањето на Крим со Русија е неизбежно PDF Печати Е-пошта
Вторник, 25 Март 2014 17:07

Поранешниот американски претседател, 80-годишниот Џими Картер, денес изјавил дека припојувањето на Крим кон Русија било неизбежно.

Повеќе...
 
Руската рубља почна да врви во Крим PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 24 Март 2014 18:33

Во Крим денес започна официјалната употреба на руската рубља, пренесува агенцијата Итар тас.

Повеќе...
 
Стоп во 10 земји за Youtube PDF Печати Е-пошта
Петок, 21 Март 2014 18:01

Десет земји во светот го забранија пристапот на најголемиот светски музички сервис YouTube.

Повеќе...
 
Сухој 34 ново засилување на руската армија PDF Печати Е-пошта
Четврток, 20 Март 2014 19:00

По серија на извршени тестови и проби започна сериското производство на авионите Су-34.

Повеќе...
 
Обама ја зацврсти берзата на Кремљ PDF Печати Е-пошта
Среда, 19 Март 2014 18:50

Претседателот Обама и Европската Унија ги објавија своите санкции како одговор на освојувањето на Крим од страна на Владимир Путин во понеделникот, а најточната процена на последиците од тоа дојде од финансиските пазари.

Повеќе...
 
Западот да не ја крои иднината на другите држави PDF Печати Е-пошта
Вторник, 18 Март 2014 18:26

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги обвини САД и нивните сојузници дека си го присвојуваат правото да решаваат за судбината на светот и да создаваат коалиции од типот „кој не е со нас, е против нас“, како и да ги занемаруваат одлуките на Обединетите нации.

Повеќе...
 
Русија бара од избори од Украина PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 17 Март 2014 17:49

Руското Министерство за надворешни работи ја повика денеска Украина да стане федерална држава и да одржи нови избори.

Повеќе...
 
Папата за Претседател PDF Печати Е-пошта
Петок, 14 Март 2014 17:27

Според популарноста новиот папа го надминал и Јован Павле Втори, а дури 90 отсто од Италијанците му веруваат на новиот поглавар на Ватикан.

Повеќе...
 
Русија не е виновна за украинската криза PDF Печати Е-пошта
Четврток, 13 Март 2014 17:36

Украинската криза има внатрешен карактер и Русија не е виновна за нејзиното избувнување, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на средба со постојаните членови на Советот за безбедност на Русија.

Повеќе...
 
9 години затвор за Санадер PDF Печати Е-пошта
Вторник, 11 Март 2014 18:39

Поранешниот хрватски премиер и лидер на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) Иво Санадер денеска неправосилно е осуден на единствена затворска казна од девет години поради извлекување пари од државни институции и фирми преку маркентишката агенција  Фими Медија, според која е наречена и најголемата корупциска афера во хрватската политика.

Повеќе...
 
Во Турција 500.000 биле прислушувани PDF Печати Е-пошта
Петок, 07 Март 2014 19:00

Во изминатите две години во Турција биле прислушувани телефоните на над половина милион лица, покажуваат податоците изнесени во извештајот на иследниците кои ги проверувале архивите на Управата за врски и телекомуникации.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 18

Радио Штип во ЖИВО

Банер

 

Банер
free counters