Економија
Кои професии ќе исчезнат PDF Печати Е-пошта
Вторник, 25 Март 2014 17:21

Оператор на телефонска централа, диспечер, шалтерски службеник, месар, часовничар, рецепционер, фурнаџија, слаткар, таксисти, шофер, доставувач, чистач, готвач но не и шеф, книговодител, продавач или касиер – на овие занимања им се заканува опасност да исчезнат во наредните 20 години.

Повеќе...
 
Во Македонија повеќе мажи се невработени PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 17 Март 2014 18:02

Повеќе мажи од жени се невработени во Македонија, покажаа податоците од Анкетата на работната сила на Државниот завод за статистика за последниот квартал од 2013 година.

Повеќе...
 
50 милиони долари за Македонија PDF Печати Е-пошта
Петок, 14 Март 2014 17:36

Oдборот на извршни директори на Светската банка денес го одобри Вториот програмски заем за развојни политики за конкурентност во износ од 36,4 милиони ЕУР (во противвредност од 50 милиони УСД) за Република Македонија.

Повеќе...
 
Со воз низ Македонија никој не сака да патува PDF Печати Е-пошта
Петок, 07 Март 2014 19:28

Според податоците на Државниот завод за статистика, во последното тримесечје минатата година во железничкиот превоз биле превезени 216.000 патници и споредено со истиот период претходната година е намален за 14.000.

Повеќе...
 
Македонија пие вино, ама Ватикан лока PDF Печати Е-пошта
Четврток, 06 Март 2014 20:37

Со испиени над 41,5 литри вино по глава на жител годишно, Македонија се наоѓа на високото 7-мо место на листата на држави каде се пие најмногу вино што ја подготви Винскиот институт од Калифорнија.

Повеќе...
 
1357 работни места во услуги и трговија PDF Печати Е-пошта
Вторник, 04 Март 2014 16:59

Во четвртото тримесечје од 2013 година, стапката на  слободните работни места изнесува 1,33 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Повеќе...
 
Обука за вработувања PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 24 Февруари 2014 17:45

Денес, во  Општина Штип се  оддржа обука а новата мерка која ја воведе Владата на Македонија, за вработувања на млади лица до 29 години.

Повеќе...
 
ТЕЛЕКАБЕЛ - Лидер во кабелската телевизија во Македонија PDF Печати Е-пошта
Четврток, 20 Февруари 2014 17:35

Кабелскиот оператор Телекабел и натаму останува лидер во бизнисот со кабелска телевизија, констатираше АЕК.

Повеќе...
 
Македонското вино го пие цел свет PDF Печати Е-пошта
Среда, 12 Февруари 2014 20:32

Македонскиот извоз на вино на странските пазари се зголемува.

Повеќе...
 
Субвенции за земјоделците PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 10 Февруари 2014 16:49

Оваа година земјоделското производство ќе се субвенционира со 140 милиони евра.

Повеќе...
 
Средба на агрономи и инженери PDF Печати Е-пошта
Петок, 07 Февруари 2014 20:56

Фондацијата за  информатичка технологија и локален економски развој,во текот на наредната недела  организира средба со агрноми и инженери од источниот плански регион.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 Следно > Крај >>

Страница 1 од 8

Радио Штип во ЖИВО

Банер

 

Банер

Моментално Посетители

Има 24 гости присутни
free counters