Кои професии ќе исчезнат PDF Печати Е-пошта
Вторник, 25 Март 2014 17:21

Оператор на телефонска централа, диспечер, шалтерски службеник, месар, часовничар, рецепционер, фурнаџија, слаткар, таксисти, шофер, доставувач, чистач, готвач но не и шеф, книговодител, продавач или касиер – на овие занимања им се заканува опасност да исчезнат во наредните 20 години.

Ова го предвидува тим од научници од британскиот универзитет Оксфорд кои направиле истражување.Веројатноста овие професии да исчезнат  е  повеќе од 90 отсто, сметаат научниците. На листата се и други професии кои практично ќе исчезнат од лицето на земјата во следните 20 години.

 

 

Радио Штип во ЖИВО

Банер

 

Банер

Моментално Посетители

Има 13 гости присутни
free counters