Вести

Подготовки за пионерска балканијада

Под раководството на селекторот за млади борачи, Давор ТАСЕВ, за Балканијадата во Мурска Субота, Словенија , се подготвуваат 8 пионери.

Повеќе...

Трето место во свет за Самбо репрезентацијата

Самбо репрезентација на Македонија го  оствари  досега најголемиот успех на меѓународната сцена.

Повеќе...

Работнички и Вардар без пораз

Годинава Супер лигата и Првата пингпонгарска лига на Македонија ќе се одвиваат турнирски.

Повеќе...

Зошто стагнира училишниот спорт?

Во оваа година Штип не може да се пофали со добри резултати во училишниот спорт. Тоа го потврдуваат Тони Караколев од Струмица, координатор за Источниот регион и Трајче ТАСЕВСКИ, педагог и познат спортски работник.

Повеќе...

Државно првенство за пионери

Утринава за Скопје заминаа 10 деца од БАЛКАНЕЦ, кои ќе учествуваат на Државното првенство за пионери. Раководството на БАЛКАНЕЦ очекува добри резултати.

Повеќе...

Гоце Јаневски најдобар во “Меч на шампионите“

Боксерот Гоце ЈАНЕВСКИ,кој во Регионалната лига ги брани боите на Пинк ПАНТЕР, по третпат го освои трофејот – беше прогласен за најдобар боксер во традиционалата манифестација- меч на шампионите.

Повеќе...

Пораз на “Астибо“

Во Штип гостуваше шампионот на Македонија во футсал, Шкупи. Домашните имааа повеќе шанси, особено по водството на гостите од 1-0. Не ги искористија и беа казнети.

Повеќе...

Текстилец со добар старт

Штипски Текстилец во третото коло на Првата лига ја совлада екипата на Риниа со 30-25.

Повеќе...

Победа на “Астибо“

Во спортската сала на ОУ Тошо Арсов се одигра дербито во Првата футсал лига, меѓу двете штипски екипи Астибо и Мал Ајакс.

Повеќе...

Боречки експерт ќе работи со македонските борачи

Македонскиот олимписки комитет (МОК) на барање на Федерацијата за боречки спортови на Македонија (ФБСМ) финансиски ќе ја покрие едногодишната програма која е одобрена од Обединетото светско борење (UWW) и од страна на Меѓународниот олимписки комитет (IOC), наречена „Развој на националната спортска структура во борење“.

Повеќе...

Убедлив пораз на “Пинк пантер“

Боксерите на “Пинк пантер“ не можеа ништо да сторат во средбата со многу подобриот противник од Бјелина.

Повеќе...