Вести

Воденски е македонски “вундеркинд“ во борењето

Иако има само 12 години, го сврте вниманието во светот со својот раскошен талент. Во Германија беше номиниран за „ЧУДО ОД ДЕТЕ“.

Повеќе...

Талентираниот Џамѓозов на ЕП во Сочи

Еден од најперспективните каратисти во Македонија и на КК Штип, Бобан Џамѓозов кој беше најдобар на државното првенство на Македонија во месец ноември лани, до 70 килограми , ќе учествува на ЕП за младинци и кадети во Сочи, Русија, на 2 февруари.

Повеќе...

“Штипски асови“ и Радио Штип ги избраа најуспешните спортисти за 2017

Титулите најдобри за Јована Георгиева и Бобан Данов.

Повеќе...

Македонските карате репрезентативци на подготовки во Париз

Македонските карате репрезентативци веќе неколку дена се подготвуваат во мастар кампот во Париз, Франција Во Париз ќе се одржи и првиот турнир од 25 до 28 јануари, преку кој ќе се добиваат рејтинг бодови за пласман на ЛОИ во Токио 2020 година.

Повеќе...

Брегалница бара да и се отстапат стадионските паноа

Фудбалскиот клуб Брегалница велат од новото раководство е во исклучително тешка финансиска состојба, пораид која неможат да бидат исплатени плати на фудбалерите со договор.

Повеќе...

Статусот на Бобан Данов зависи од Балканец

Носителот на сребрен медал на ЕП во кураши во Турција и седмопласиран на СП во самбо во Сочи, Бобан ДАНОВ ,борач на Балканец се уште не е на чисто- каде ќе ја продолжи кариерата.

Повеќе...

Футсал куп

21 јануари се играат натпреварите во осминафиналето на Купот на Македонија во футсал. Мал Ајакс ќе гостува на некогашниот шампион, Железарец во Скопје, а Астибо ќе биде домаќин на актуелниот првак Шкупи.

Повеќе...

Мартин Поповски ракометен репрезентативец

Македонската ракометна селекција отпатува за Хрватска, каде ќе се одржи европското првенство во ракомет.

Повеќе...

Најдобрите секако се најдобри

Бирањето на спортист на годината и најуспешните во спортот, е долга традиција.Се случувало како и сега што од бирократски што од незнаење, што од неумешност да се направи превид.

Повеќе...

Јована Георгиева спортист на Штип за 2017 година

По неколку деценииска пауза, спортистка е спортист на Штип.Јована Георгиева е спортист на Штип за 2017 година.

Повеќе...

Во “Брегалница“ се врати Иван Митров

„Сините“ вечерва го добија и можеби најсилното засилување во пролетнот дел. Иван Митров, досегашен член на Саса, се враќа во Штип!

Повеќе...