Вести

Sportski

Најнови спортски вести и резултати
  • Репрезентацијата на Македонија вчера обезбеди пласман во полуфиналето од Лигата на Нации со победата од 4:0, а денес го добивме и противникот. Селекцијата на Косово славеше победа против Азебејџан во Приштина и така се избори за полуфиналето против нашата репрезентација. Ние групната фаза ја завршуваме како втора најдобра во Б дивизијата со 15 освоени бодови, … Македонија го доби противникот во плејофот од Лигата на Нации: Косово гостува во Скопје!

  • Холандија вчера успеа да обезбеди пласман во плејофот во Лигата на Нации, откако во псоледните пет минути се врати од изгубена ситуација против Германија. Вистински херој на Холанѓаните беше Ван Дијк кој погоди во судиското продолжување, но во овој натпревар се истакна и талентираниот Матијас Де Лихт со еден навистина елегантен дриблинг против Тони Крос. … ВИДЕО: Мајсторскиот дриблинг на Матијас Де Лихт против Тони Крос

  • Тиаго Мота има интересна идеја. Играчката кариера Мота ја започна во Барселона, а потоа одлично играше во Интер, за да ја заврши во Барселона. Дресот на францускиот клуб го носеше друри осум сезони, а сега е тренер во младинските категории на овој клуб (до 19 години). Неодамна во интервју за „Газета дело Спорт“ откри дека … Изгледа неверојатно: Тиаго Мота размислува за формација со која би се променил фудбалот!

  • Иако е сосема случајно, но мора да се признае дека изгледа навистина интересно. На еден аматерски натпревар, каде што се игра од љубов и забава беше забележана една навистина интересна ситуација – куче одбрани пенал! Голманот заврши на другата страна, но неговиот гол сепак беше спасен од непоканетиот гостин. @bglendenning just wondering what the rule … Вакво нешто немавте видено: Куче одбрани пенал! (ВИДЕО)

  • Според информациите на „Ел Чирингито“, Нејмар им се доверил на неговите роднини дека ќе го напушти Пари Сен Жермен. Новинарот, Хозе Педрелои ја шокираше јавноста со информацијата дека Нејмар им се доверил на пријателите, но и некои членови на семејството дека го менува клубот. Тој не само што најави враќање во Барселона, туку и тврди … Шпанците тврдат дека имаат ексклузива: Нејмар им се доверил на пријателите!?

  • Дали се во право? Доаѓањето на Златан Ибрахимовиќ во Милан изгледа е готова работа, барем така тврдат Италијаните. Двете страни лесно се договорија, па „росонерите“ се во екстаза на и го очекуваат големото засилување. Меѓутоа двете фудбалски легенди на овој клуб Алесандро Костакурта и Клаудио Џентиле не се согласуваат со овој трансфер. „Да се прашувам … Навивачите се во транс, но две легенди советуваат Милан да не го доведе Ибрахимовиќ

  • Македонскиот фудбалер кој долги години се развива во Италија и тоа во редовите на клубот кој доминира, Јувентус доби огромно признание за неговите одлични настапи – доби повик од италијанската репрезентација. Секулов е роден во Италија, па поради тоа има право за настап и за оваа селекција и како што се наведува повикот од репрезентација … И „Аѕурите“ го сакаат македонскиот супер талент: Никола Секулов доби повик од репрезентацијата на Италија

  • Листата на кандидати за најдобар млад играч претрпе неколку промени и сега е намалена на пет имиња. Имено, денес е објавена листа од пет имиња за наградата „Голден Бој“ а победникот ќе го изберат новинарите од реномираните светски медиуми. За наградата „Голден Бој“ во игра влегуваат сите играчи под 21 година и во предвид се … Листата скратена на пет имиња: Кој ќе биде новиот „Мбапе“?

  • Имаше навистина многу шпекулации на оваа тема во претходните месеци. Пред неколку дена излезе информација од „Л’Eкип“ дека „Златната топка“ ќе заврши во рацете на некој од Мбапе, Варан и Модриќ, сепак не се работеше за официјална потврда. Сега познатиот италијански новинари стигнува до нови, можеме да кажеме изненадувачки информации. Имено, Танкреди Палмери тврди дека … Италијанскиот новинар има инсајдерски информации: Дали ова е добитникот на „Златната топка“!?

Следи не на twitter