Вести

Sportski

Најнови спортски вести и резултати
  • Иако пред два дена ја победија Нигерија, во хрватската фудбалска репрезентација не е идеално. Никола Калиниќ, напаѓачот на Милан, одбил да влезе во игра против Нигерија и наводно селекторот Златко Далиќ веднаш го испратил дома, а тоа би можело да го соопшти денеска во 16:15 на пресконференцијата. Далиќ сметал на Калиниќ за последните пет минути … Бурно во хрватската соблекувална: Далиќ го избркал дома еден од најважните играчи

  • Белгија денеска го игра својот прв натпревар на Мундијалот во Русија, а противник е селекцијата на Панама. Денеска на програмата се двата натпревара од првото коло во групата Г, а ќе се сретнат Белгија против Панама и Англија против Тунис. Првиот се игра во 17 часот, а вториот во 20. Белгија и Англија се големи … Составот на Белгија делува застрашувачки: И како да не ги ставиме во фаворитите?

  • Раул Гонзалез за жал повеќе нема да биде тренер на нашиот тим Вардар. Шпанецот во едно многу емотивно интервју за СЕХА-лигата говори за својот престој во Скопје, за прекрасните години поминати во Македонија и слично. „Кога дојдов овде имав поддршка од сите, од публиката, од клубот, од навивачите, од играчите. Ми беше чудно, бидејќи во Шпанија … Гонзалез: Кога дојдов овде имав поддршка од сите, од публиката, од клубот, од навивачите, од играчите

  • Репрезентацијата на Шпанија ремизираше во петокот против Португалија во фантастичниот натпревар кој заврши со резултат 3:3. „Црвената фурија“ на двапати направи пресврт против Португалија и водеше со 3:2, но Кристијано Роналдо со гол во последните минути и донесе бод на својата селекција. Роналдо таа вечер беше фантастичен бидејќи запиша хет-трик. Португалија во предност дојде на … Откриено: Еве како Рамос ја „уништи“ Шпанија при пеналот на Роналдо (ВИДЕО)

  • Петкрактниот светски шампион, Бразил не успеа да триумфира во мечот од првото коло во групата Ф на Мундијалот против селекцијата на Швајцарија. Бразил во Ростов ремизираше со 1:1 против помалку фаворизираната Швајцарија. Во првиот дел веќе во 19. минута Бразил го наметна своето темпо, и се изгледаше дека убедливо ќе триумфира. Благодарение на погодокот на … Ново изненадување: Петркратниот светски шампион Бразил ремизираше против Швајцарија во првото коло (ВИДЕО)

  • Репрезентацијата на Панама оствари историски пласман на Мундијалот оваа година во Русија, но не мора да значи дека тоа ке биде единствениот дострел за оваа селекција. Селекторот на репрезентацијата од Средна Америка, Болилјо Гомез откри како ќе го прослават пласманот во втората фаза. „Доколку се пласираме во осминафиналето на Мундијалот, ќе испијам две флаши водка … Ова е неверојатно: Најлудото ветување од селектор на Мундијалот во Русија…

  • Историјата дефинитивно не е на страната на Германија на ова СП во Русија. Германците денес беа поразени од Мексико со 1:0 во првото коло од групната фаза, а тоа можеби и не е изненадување ако ја гледаме историјата која можеби им е наклонета на Елфите на овој Мундијал. Ако се вратиме неколку години наназад, ќе … Ако историјата се повтори и третпат во низа, Германија кратко ќе остане во Русија?!

  • Во Ростов во моментов во рамки на првиот меч од групата Ф, играат селекциите на Бразил и Швајцарија. Апсолутно, фаворитската улога на овој меч ја носи селекцијата на Бразил, која несомнено тоа го одокажа на стартот. Имено, во 19. минута со бомбастичен погодок Кутињо беше прецизен и на повеќекратниот светски шампион му донесе водство на … Бомбастичен погодок за Кутињо за старт на Мундијалот (ВИДЕО)

  • Фудбалерите на Мексико остварија историска победа над Германија во рамки на групата Ф. Јунакот на мечот беше Ирвинг Лозано, кој ладнокрвно го матираше Мануел Нојер во 35. минута по што неговите сонародници паднаа во транс. Буквало, но навистина буквално. Хидрометеоролошкиот завод на Мексико забележа земјотрес во 10:32 по локално време, што е точно моментот кога … Од Мексико стигнаа официјални информации: Буквало детектиран земјотрес во Мексико?! (ФОТО)

Следи не на twitter