Вести

Sportski

Најнови спортски вести и резултати
  • Аргентина е во ичекување на реваншот од историското финале во Копа Либертадорес кое на програмата е на 24-ти ноември. Првиот меч на Бомбоњера заврши 2-2, а додека се искечува реваншот владее вистинска хистерија во Аргентина. Денес во аргентинските медиуми се појавија фотогафии од пасошот на тренерот на Ривер, Марсело Гаљардо, заедно со тетратката на која … Аргентина и се е можно: Украдена тетратката со тактика на тренерот на Ривер пред финалето со Бока!

  • Синоќа се вееше македонското знаме и се играше пајдушко оро во американската престолнина и тоа на НБА натпревар помеѓу Вашингтон и Кливленд. Настапот заеднички го организираа Американско-турска асоцијација од Вашингтон и најголемата иселеничка организација на Македонци во светот, Обединета македонска дијаспора (ОМД), со седиште исто така во главниот град на САД, пренесува „Експрес.мк“. Настанот беше … Видео: Македонско знаме и пајдушко оро на НБА натпревар!

  • Еден од најдобрите голмани на светот, Јан Облак побарал трансфер од челниците на Атлетико Мадрид, пренесуваат шпанските медиуми. Како што пренесува „Марка“, Облак не е задоволен во Мадрид бидејќи Атлетико се уште не му понудил нов договор. Словенецот има договор до 2021 година според кој заработува „само“ 1,5 милиони евра по сезона. Облак наводно е … Побара трансфер: Облак станува најскап голман во историјата

  • Португалија ќе биде домаќин на првото финале во Лига на нации, објави УЕФА на својата официјална интернет страница. Организацијата ќе биде официјализирана на 3-ти декември на средба на управното тело на УЕФА. Според најавеното, „фајнал-форот“ ќе се игра на „Драгао“ во Порто и „Алфонсо Енрике“ во Гимараеш. Полуфиналните средби се закажани за на 5 и … Португалија домаќин на финалето во Лигата на нации!

  • Холандија ја победи Франција на домашен терен во Лигата на нации, а мечот беше особено интересен поради дуелот на двајцата суперталенти, Килијан Мбапе и Маријас Де Лихт. Овие двајца 19-годишни фудбалери важат за најголеми таленти во светот во моментов. Стоперот на Ајакс, Де Лихт имаше неколку дуели со Мбапе и покажа зошто моментално е најбараниот … Дуел на два „вундеркинда“: Де Лихт против Мбапе (видео)

  • Во Франкфурт синоќа се одигра хуманитарен натпревар на кој легендарниот Роналдињо покажа дека се уште има магија во нозате и дека класата е вечна. Роналдињо со своите пријатели ја поддржа акцијата и играше против легендите на Франкфурт. На теренот продефилираа многу познати имиња, а на крајот славеа легендите на Франкфурт со резултат 5:4… сепак Роналдињо … Се уште има магија: Роналдињо повторно воодушеви (видео)

  • Репрезентацијата на Англија со пресврт славеше над Хрватска (2:1) на „Вембли“ и го освои првото место во групата, додека „коцкестите“ испадаа на Лига Б. Гостите од Хрватска поведоа во 57-ТА минута по соло акција на Андреј Крамариќ, кој едноставно ја измеша целата англиска одбрана. Но, тоа не ги поколеба Англичаните кои во 78-та минута израмнија … Драма на „Вембли“: Англија со пресврт ја исфрли Хрватска во Лига Б (видео)

  • Манчестер Јунајтед се соочува со сериозен проблем кога е голманот Де Геа во прашање, па „црвените ѓаволи“ можат да бидат приморани на лето да го продадат Шпанецот. Имено, Де Геа одбива да го продолжи договорот со Манчестер Јунајтед, а на лето ќе влезе во последната година од договорот. Шпанецот има договор до 2020 година, Јунајтед … Манчестер Јунајтед најде замена за Де Геа

  • Ѕвездата на Манчестер Јунајтед, Пол Погба се пошегува на своја сметка така што ја спореди брзината на неговото изведување пенал со желка. Погба моментално се наоѓа во Дубаи каде се опоравува од повредата на бутниот мускул. За тоа време ја посети зоолошката градина и се тркаше со една желка. „Мојот пенал против желка… Не сум … Видео: Погба се тркаше со желка, па заклучи – не сум толку спор!

Следи не на twitter