Вести

Sportski

Најнови спортски вести и резултати
  • Tренерот на Фенербахче, Желјко Обрадовиќ има репутација на строг стратег, а тоа го почуствуваа и кошаркарите на Фенербахче. Фенербахче играше припремен натпревар против ЦСКА на турнирот во Задар, а Обрадовиќ во втората четвртина беше жесток кон своиоте играчи. Обрадовиќ побара тајм-аут после кој кон играчите испрати пцовки прво на англиски, па потоа и на спрпски … Обрадовиќ „без влакна на јазикот“: Прво на англиски, па потоа и на српски јазик! (ВИДЕО)

  • Поранешниот дефанзивец на Реал Мадрид, Михаел Салгадо е сигурен дека претседателот Флорентино Перез на големо работи на доведување нова супер ѕвезда. „Сантиаго Бернабеу“ ова лето го напушти Кристиано Роналдо и сите очекуваа „кралевите“ брзо да ангажираат некој фудбалер од светска класа кој би го заменил. Тоа не се случи, но не значи и дека нема … Легендата на Реал убеден: Верувајте ми, Перез спрема нешто големо

  • ФИФА вечерва ја организира церемонијата на која ќе биде избран најдобриот играч во светот за 2018 година. Оваа награда минатата сезона ја освои Кристиано Роналдо кој и оваа година е во конкуренција заедно со Лука Модриќ и Мохамед Салах. Денес беше објавено дека Кристиано Роналдо нема да се појави, а португалскиот фудбалер својата одлука ја … Роналдо на ФИФА и објаснил зошто вечерва нема да се појави?

  • Според информациите работите се во завршна фаза. Како што пренесуваат италијанските медиуми, претседателот на Интер Ерик Тохир е многу блиску до купување на поголем дел од акциите на фудбалскиот клуб Оксфорд од Англија. „Скај Италија“ пренесува дека Тохир е на чекор од купување на клубот кој во овој момент се наоѓа на 23-тата позиција во … Тохир ги продава акциите во Интер и купува клуб во Англија?

  • За жал веќе навикнавме на вакво нешто кога се среќаваат Партизан и Црвена Звезда и ќе беше чудно се да поминеше без инциденти. Додека спортската јавност во регионот дебатира за погодокот на Боакје, се појави и снимка од пресметка на „Делиите“ со наводно гости од Русија. Според информациите гостите од Русија биле навивачи на Спартак … Без вакви ситуации вечното дерби не поминува: „Делиите“ имале пресметка со – Руси!? (ВИДЕО)

  • Фудбалерите на Интер во изминатиот викенд ја совладаа екипата на Сампдорија со 1:0 во натпревар од петото коло во италијанската Серија А. Интер во еден неверојатен натпревар стигна до победа со гол во 94 минута. Многу внимание привлече тренерот на „нероаѕурите“, Лучијано Спалети кој после голот на Брозовиќ се сврте кон судијата и ја прослави … Донесена одлука: Спалети суспендиран поради прославата на погодокот

  • Неодамна Дани Освалдо даде интервју за „Сан“ (тука) во кое откри зошто го напуштил фудбалот на 30 години кога можел да игра и да заработи уште некој милион, сега шпанска „Марка“ се одлучи со поранешниот фудбалер да зборува за други теми. Освладо во својата кариера настапуваше за клубови како Рома, Јувентус, Интер, Бока, Порто…Денес тој … Единствениот Дани Освалдо: Роналдо оди дома и прави склекови, а јас правам скара, Меси живее во „златен затвор“…

  • Лорис Кариус ова лето го напушти Ливерпул и до крајот на сезоната ќе настапува во Бешикташ како позајмен играч. Кариус не се прослави минатата сезона на голот на „црвените“, а после големите киксови во финалето од Лигата на шампионите го изгуби своето место помеѓу стативите на Ливерпул. Едноставно грешките против Реал Мадрид беа премногу. Во … Кариус: Рамос никогаш не ми се извини

  • Дефанзивецот на Реал Мадрид, Серхио Рамос беше избран за најдобар во светот во идеалните „единаесет“, додека неговиот сонародник Давид де Геа е избран за најдобар голман. За шпанските репрезентативци гласаа фудбалери од целиот свет, ФИФАпро. Серхио Рамос и Де Геа ќе бидат прогласени за најдобри вечерва на гала вечер во Лондон за наградите „The Best“. … Професионалните фудбалери ги избраа најдобриот дефанзивец и најдобриот голман!

Следи не на twitter