Вести

Sportski

Најнови спортски вести и резултати
  • Tимот на Јувентус вечерва го одигра градското дерби против Торино во кое славеше минимална победа од 0:1. Единствениот гол на натпреварот беше дело на Кристиано Роналдо кој погоди со удар од белата точка. Претходно, во првото полувреме Португалецот баш и не се прослави со еден обид да упати удар кон противничкиот гол. Best free kick … ВИДЕО: Роналдо го реши дербито, но еден негов обид е место кон голот заврши во аут!

  • Во терминот од 16:00 часот во 17-тото коло од Премиер лигата беа одиграни пет натпревари. Тотенхем се бори за пласман во Лигата на шампионите и со право може да се каже дека денес разочара, но на крајот некако успеа да освои важни три бода против Барнли. Гостите се држеа добро се до 91-та минута, но … ВИДЕО: Тотенхем разочара, но победи со гол во 91-та минута

  • Поранешниот десен бек на „црвените ѓаволи“, Гери Невил (43) помина 19 сезони на „Олд Трафорд“ и имаше прилика да игра рамо до рамо со едни од најголемите фудбалери на сите времиња. Од Ерик Катона, преку Рио Фердинанд, па се до Вејн Руни, под водство на легендарниот Сер Алекс Фергусон. Но, пред најголемото дерби во Англија … Гери Невил во Манчестер Јунајтед играл само со двајца играчи од светска класа?!

  • Неочекувана реакција во Србија стигна од „Маракана“ после (не)фудалската сабота во соседството. Ќе потсетиме, во текот на денешниот ден се појави вест дека Партизан размислува за напуштање на Суперлигата во Србија бидејќи црно-белите сметаат дека се измамени. Накратко тие вчера бараа натпреварот со Мачва да биде одложен. Од Суперлигата инсистираа натпреварот да се игра и … Чудо во Србија: Црвена Звезда го брани Партизан!

  • Во терминиот од 15:30 часот во германската Бундес лига беа одиграни пет натпревари. Баерн Минхен конечно одигра натпревар каков што сите очекуваат од овој германски гигант и со 0:4 на гостински терен го совлада Хановер. Баерн Минхен на самиот старт најави фантастичен натпревар и уште во втората минута отвори преку Џошуа Кимих. После половина час … Баерн како во најдобрите денови: Баварците упатија повеќе од 30 удари и со „покер“ се враќаат во Минхен! (ВИДЕО)

  • Попладнево се одржа состанок во Париз и тој ќе биде запаметен по големите промени направени во најголемите европски клупски натпревари. Од сезоната 2020/2021 година Лигата на шампионите и актуелниот ЕХФ куп ќе добијат комплетно нов формат. Промените денес беа изгласани, а Лигата на шампионите од сезоната 2020 ќе брои дури 12 тима помалку, па така … EХФ направи големи промени во ракометната Лига на шампиони

  • Балотели не е задоволен од тоа како игра неговиот тим. Италијанскиот фудбалер, Марио Балотели беше уловен на камера како се жали на својот тренер и ги навредува соиграчите. Тој видео клип се рашири на интернет, но многу брзо беше избришан. Ница започна да бележи добри резултати и непоразени се на последните пет натпревари, што ги … Марио, пак ли?! – Балотели пред тренерот ги навредувал соиграчите!

  • Баерн Минхен води со 2:0 во Хановер во натпреварот од 15-тото коло во германската Бундес лига. Баварците се на добар пат да стигнат до третата победа во Бундес лигата, бидејќи засега имаат солидна предност. Гостите од Минхен во втората минута стигнаа до водство преку Кимиг, за потоа вистинска „бомба“ кон противничкиот гол да испрати Алаба … Отпадок претвори во ЕВРОГОЛ: Давид Алаба има топ во нозете! (ВИДЕО)

  • Jaпонска Кашима славеше во натпреварот од четвртфиналето на Светското клупско првенство со 3:2 против Гвадалахара. Кашима во Ал Аин после пресврт во фантастичен натпревар стигна до победа и обезбеди полуфинале во кое ќе игра против европскиот шампион Реал Мадрид. Натпреварот не започна добро за јапонскиот клуб, Залидвар погоди за водство од 1:0 на Мексиканците. Во … Во спектакуларен натпревар Реал го доби противникот во полуфиналето на Светското клупско првенство (ВИДЕО)

Следи не на twitter