Вести

Sportski

Најнови спортски вести и резултати
  • 71-годишниот Оскар Табарез ќе ја предводи селекцијата на Уругвај и на наредното Светско првенство во 2022 година во Катар, нормално доколку се пласира. Имено, искусниот тренер денес потпиша нов 4-годишен договор со Федерацијата на Уругвај. Популарниот „професор“ освен што е во осмата деценија од животот боледува од ретка болест на нервниот систем. Но и покрај … „Неуништливиот“ Табарез уште 4 години ќе го води Уругвај!

  • Тренерот на Вардар, Роберто Гарсија Парондо не го криеше задоволството од победата на своите избраници над Кристијанштад со 33:25. Вардар супериорно го доби дуелот со Кристијанштад, а Парондо истакна дека клучни биле првите десет минути од натпреварот. „Многу сум задоволен од моите играчи, одиграа многу добар натпревар, и што е најважно, дојдовме до победа. Им … Парондо: Одигравме одлично, клучни беа првите десет минути!

  • 12- годишниот Марко Пејчиноски кој на само 12 години успеа да го преплива огридското езеро и ја воодушеви спортската јавност, денес беше гостин на мечот меѓу Вардар и Кристијанштад. Пејчиновски направи подвиг за паметење и стана херој на македонските љубители на спортот, па денес доби силни овации во салата „Јане Сандански“ и подарок од капитенот … Видео: Херојот Марко доби поддршка од Вардар и овации од трибините!

  • Ливерпул влегува во трката за потписот на ѕвездата на Каљари, Нико Барела пренесуваат англиските медиуми. 21-годишниот играч за врска игра фантастично во дресот на Каљари и веќе заработи повиок во италијанската репрезентација. Амглиските медиуми пренесуваат дека Јирген Клоп е силно заинтересиран за Италијанецот и е спремен да плати 35 милиони евра. Сепак, „црвените“ имаат силна … Ливерпул ја сака младата италијанска ѕвезда

  • Манчестер Јунајтед е во основата на коалицијата која сака да се врати новото правило, односно трансфер пазарот да се затвора на 1-ви септември, пренесуваат англиските медиуми. Имено, ова лето за прв пат летово беше примената одлуката, изгласана лани, во која се вели дека трансфер пазарот ќе се затвори еден ден пред отворањето на сезоната во … Манчестер Јунајтед сака нова промена на трансферниот прозорец!

  • Легендарниот Сер Алекс Фергусон за прв пат после преживеаниот мозочен удар се врати на „Олд Трафорд“ и од ложата го гледаше дуелот со Вулверхемптон. Неговото влегување на „Театарот на соништата“ беше емотивно испратено од публиката, која со стоечки овации го поздрави легендарниот менаџер. Сепак, Фергусон не донесе дополнителен мотив кај фудбалерите кои не успеаа да … Емотивно: „Олд Трафорд“ на нозе со овааци го пречека Фергусон (видео)

  • Ливерпул и Манчестер Сити ја продолжија доминациајата во Премиер лигата и остварија нови победи, а Манчестер Јунајтед одигра само реми против Вулверхемптон. Тимот на Мурињо после ова кола дополнително се оддалечи од врвот откако не успеа да ги победи „волците“ и одигра 1:1 на „Олд Трафорд“. Во првото полувреме гостите неколку пати спорадично се заканија, … Видео: Фаворитите рутински, Мурињо пак се „лизна“

  • Тимот на Палермо има предност од 2:0 на полувреме против Перуџа, а во листата стрелци се запиша и Несторовски. Македонскиот репрезентативец во 18-та минута со фантастичен удар од работ на шеснаесетникот му донесе предност од два гола на тимот од Сицилија. Видете го фантастичниот гол на Несторовски! (видео)

  • Легендарниот Сер Алекс Фергусон за прв пат после преживеаниот мозочен удар се враќа на „Олд Трафорд“. Шкотланѓанецот ќе го следи дуелот на Манчестер Јунајтед против Вулверхемптон од 6-то коло од Премиер Лигата. Легендарниот стратег беше уловен од фотографите како пристигнува на стадионот, а потоа и самиот клуб му посака добредојде преку социјалните мрежи. Сер Алекс … Фото: Алекс Фергусон се врати на Олд Трафорд

Следи не на twitter