Вести

Отец Пимен вечерва во Штип

Денес  со почеток во 19 часот, во Пијано Бар во Штип, Отец Пимен ќе ја промовира својата втора книга ,,Патувајќи".


Турнејата за промоција на книгата ја започна во својот роден град Ресен со настан во спомен куќата на Татарчеви. Пред многубројната публика, говореа истакнати имиња од Ресен, а Отец Пимен се заблагодари за поддршката што ја има од сите во родниот град. 

“Нема потреба да ви кажувам колку многу ми значи вашето присуство за кураж пред промоциите низ другите градови низ Македонија, ама ќе нема поединечни покани, бидејќи сите сте поканети”, напиша Отец Пимен во својата отворена покана кон Ресенчани на социјалните медиуми. 

 Книгата со наслов „Патувајќи“, во издание на „Матица македонска“ од Скопје, е збир на колумни кои го тераат и читателот да пропатува преку неговите размисли и ненаметливи совети. Втората книга на Отец Пимен, митрополит европски на Македонската православна црква, „Патувајќи“ беше промовирана во Прилеп, синоќа во Струмица, вечер во Штип, а во Скопје промоцијата ќе се одржи на 18 септември.

,,Штипјани и комшиски градови, утре во 19 во кафе бар Пијано ние ќе допатуваме. Се надевам и вие.
П. С. Ако сеуште имате рокери низ градот, добредојдени сте."- Напиша Отец Пимен синоќа по промоцијата во Струмица на својот Фејсбук профил. 

Од „Матица македонска“ најавуваат дека книгата ќе биде претставена и во Битола и Куманово.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Sportski

Најнови спортски вести и резултати
  • Белгискиот репрезентативез и играч на Челзи, Еден Азар неодамна го прослави 28-тиот роденден, а изгледа неговата голема желба конечно ќе стане реалност. Шпанска „Марка“ го потврди она што веќе долго време се најавуваше – Азар одбил продолжување на договорот со Челзи и ги договорил личните услови со Реал Мадрид. Челзи е во незгодна позиција бидејќи … „Марка“ открива за колкава сума Реал Мадрид ќе го купи Азар

  • Со Спортски и денес следете се што се случува на трансфер пазарот – БИДЕТЕ ВО ТЕК! – Тука можете да се потсетите што вчера се случуваше на трансфер пазарот. – Утрово одекна веста дека Пијатек во Милано пристигнува во вторник за кога се закажани лекарските прегледи (ОВДЕ) – Официјално: Агим Ибраими после 12 години се … ТРАНСФЕРИ ВО ЖИВО: Закажани прегледите на Пијатек, Ибраими се врати во „дома“!

  • Во Ливерпул после Енди Робертсон денес падна уште еден важен потпис. Денес потпис на нов петгодишен договор стави Александер Арнолд. Арнолд доби шанса минатата година и веќе е стандарден во тимот на Клоп. Добрите настапи за Ливерпул му донесоа и повик во репрезентацијата, па беше дел и од Светското првенство во Русија минатото лето. Новиот … Одлични вести за навивачите Ливерпул – на „Енфилд“ падна уште еден важен потпис

  • Селекторот на Хрватска Лино Червар повторно го привлекува вниманието од јавноста на Светското првенство во Данска и Германија. Червар има 68 години и дел од јавноста сметаше дека неговото време е поминато, но сепак неговата Хрватска игра одлично и се на добар пат да обезбедат влез во полуфиналето со оглед на тоа дека во втората … Червар: Можат да ме мразт, но едно не можат да сменат – јас сум најтрофејниот тренер во светот

  • Според италијаска „Газета дело Спорт“, Милан и Џенова го договориле трансферот на Криштоф Пјатек. Потписот и лекарските прегледи се закажани за торник, еден ден после натпреварот натпреварот помеѓу Џенова и Милан во понеделник на „Луиџи Ферари“. Претседателот на Џенова, Енрико Прециози во петокот лично се вклучил во преговорите со директорите на Милан, Леонардо и Газидис. … ГОТОВО: Закажани прегледите на Пијатек во Милано!

  • Aргентинскиот напаѓач Гонзало Игуаин скоро сигурно после само половина година ќе го напушти Милан и кариерата ќе ја продолжи во дресот на лондонски Челзи. Игуаин минатото лето пристигна на „Сан Сиро“ како позајмен фудбалер од Јувентус на кого Милан му плати 18 милиони евра за позајмица имаа и опција за откуп од 36 милиони евра. … Во Јувентус се мајстори за преговори: Издејствувале неверојатни клазули во договорот на Игуаин!

  • Арпад Штербик повторно ќе ја спасува ситуацијата во репрезентацијата на Шпанија! Штербик и официјално ќе го замени повредениот Родриго Коралес кој го завршува турнирот во Данска и Германија. Интересно што ова практично е повторување на историјата. Штербик и минатата година и се приклучија на „Фуријат“ во завршницата на Европското првенство. Тогаш Шпанија стигна до титулата, … ИСТОРИЈАТА СЕ ПОВТОРУВА: Штербик повторно ќе ги спасува Шпанците!

  • Maкедонската репрезентација денес откако не успеа да се пласира во втората фаза го започнува разигрувањето од 13-тата до 16-тата позиција. Противник на македонската репрезентација ќе биде репрезентацијата на Русија. Во минатото против Русија сме одиграле три официјални натпревари и еден пријателски. На официјалните натпревари против Русија интересно е што имаме две нерешени средби, додека еден … Започнува разигрувањето: Еве како завршувале натпреварите помеѓу Македонија и Русија

  • Новак Ѓоковиќ стигна до нова победа на Австралија Опен. Српскиот тенисер славеше победа против младиот Денис Шапавалов со 3:1 (6:3, 6:4, 4:6,, 6:0). Работите за првиот фаворит на титулата на АО се одвиваа според очекувањта. Ѓоковиќ поведе со 2:0, но тогаш Шапавалов успеа да ја врати неизвесноста. Сепак, истата траеше кратко бидејќи Ѓоковиќ фуриозно го … Ѓоковиќ со загубен сет подобар од младиот Шапавалов

Следи не на twitter