Вести

Првиот уапсен навивач е жена

Првиот уапсен фан на Светското првенство во фудбал во Русија се покажа жена од Перу, и тоа не за хулиганство на стадионите, туку за кражба на кеса, пишува „Р-Спорт“.

Четириесет-годишна перуанка пристигнала во Русија со пријателите за Мундијалот 2018 и во моментов е во притвор под обвинение за кражба. Таа е во привремениот центар за задржување во „Петровка 38“, прокоментира извршниот секретар на Комисијата за јавен надзор во Москва, Иван Мелников.

Токму предметната жена е првиот странски навивач уапсен на Мундијалот 2018, но таа не создава проблеми и нема никакви поплаки.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Sportski

Најнови спортски вести и резултати
  • Иако беше најавено дека ВАР во Лигата на шампионите ќе започне да се користи од следната сезона, би можело да се случи оваа технологија да се користи и веќе од нокаут фазата. ВАР се користи во шпанската Примера, Серија А, Бундес лигата, Лига 1, Португалија и МЛС, а во Премиер лигата ќе се користи од … ВАР во Лигата на Шампионите порано од планираното?

  • Леонардо на големо ја разгледува оваа опција. Милан започна многу амбициозно во намерата да се засили за наредната сезона. „Росонерите“ веќе водат преговори за враќање на Златан Ибрахимовиќ и според информациите на италијанските медиуми, Швеѓанецот веќе одлучил да ја прифати понудата од „росонерите“. Како најнова опција се споменува и поранешниот фудбалер на Јувентус, а сегашен … На „Сан Сиро“ може да пристигне поранешениот миленик на навивачите на Јувентус!

  • Босанскиот репрезентативец и чле нна Јувентус, Миралем Пјаниќ во натпреварот помеѓу БиХ и Австрија се пожали на повреда поради која беше заменет и го пропушти пријателскиот натпревар против Шпанија. Во Јувентус беа загрижени после веста за повредата на Пјаниќ, па тој набрзо се врати во Торино. Сепак, после првите прегледи утврдено е дека се работи … Одлични вести за Јувентус: Пјаниќ експресно се враќа на терените!

  • Сопственикот на најскапиот клуб во светот ја одреди цената (ако би морал да го продаде клубот). Познато е дека американскиот Далас Каубојс е највредниот спортски колектив во светот вредноста на овој клуб се проценува 4.8 милијарди долари. Далас Каубојс е во сопственост на Џери Џонс кој го купи овој клуб во 1989 година за сума … Најскапиот спортски колектив ако некогаш биде продаден ќе биде за – 10 милијарди долари!

  • Реал Мадрид наводно е заинтересиран за Рашфорд и Ериксен. Од денот кога Роналдо си замина во Јувентус, во Реал Мадрид се се сруши како кула од карти, иако со заминувањето на Лопетеги и доѓањето на Солари ситуацијата малку се промени. Меѓутоа, јасно е дека и на претседателот Перез и на навивачите на клубот им недостасува … Може ли дуото од Премиер лигата да биде доволна утеха на Реал за заминувањето на Роналдо?

  • Левиот бек на Јувентус и бразилски репрезентативец, Алекс Сандро отворено призна дека сака да игра во Премиер лигата. Алекс Сандро во неколку наврати беше поврзуван со трансфер во Манчестер Јунајтед и Челзи, но сепак остана во Јувентус. Бразилецот има договор со „старата дама“ до 2020 година и доколку не го продолжи до лето ќе влезе … Ѕвездата на Јувентус призна: Сакам да играм во Премиер лигата!

  • И покрај поразот во финалето на завршниот мастерс во Лондон, Новак Ѓоковиќ ќе остане на првата позиција на АТП листата. Најдобриот српски тенисер се врати на врвот на белиот спорт, после неверојатната полусезона која ја имаше откако се врати од тешката повреда. Оваа ситуација сега на интересен начин преку анимирано видео беше претставена на друштвените … Урнебесно и моќно: Како Ѓоковиќ им даде предност на ривалите, па годината ја заврши како број еден (ВИДЕО)

  • Последните информации говорат дека Ибрахимовиќ ги прифати условите на Милан и од јануари ќе биде член на Росонерите. Ибрахимовиќ има 37 години и веќе играше за Милан, а „Gazzetta dello Sport“ тврди дека напаѓачот на Ла Галакси се враќа на „Сан Сиро“. Швеѓанецот блескаше во дресот на Галакси во САД, а сега е спремен да … Ибрахимовиќ донесе одлука, се враќа во Европа!

  • Кој ќе биде најдобриот стрелец во сите натпреварувања во 2018. година? Кандидати има, а се знае кои се двајцата првопласирани. Лео Меси во моментов има 44 гола на своето конто, Роналдо има 43, додека на третото место е Роберт Левандовски со 39 гола. Речиси без шанси се Салах и Суарез (36), односно Хари Кејн и … Кој ќе биде најдобриот стрелец во 2018 година?

Следи не на twitter