Вести

Sportski

Најнови спортски вести и резултати
  • Она што се најавуваше во текот на денот сега е и официјализирано. Како што веќе најавивме денес се очекуваше и официјална потврда и истата стигна – Маурицио Сари заминува од Неапол! Потврдата стигна околу шест часот кога се огласи првиот човек на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, а неговата порака експресно ја пренесоа бројни медиуми во … Тоа се чекаше: Проштална порака до Маурицио Сарио, Наполи има нов тренер!

  • После одлуката на селекторот на Белгија, Роберто Мартинез да не го повика Раџа Наинголан на Мундијалот на друштвените мрежи се крена огромна прашина. По ваквата одлука набрзо се отвори и петиција која ја потпишаа 9.000 луѓе и не само тоа преку Фејсбук беше организиран и протестен собир пред Фудбалскиот сојуз на Белгија со цел Наинголан … Белгијците силни само преку Фејсбук: Протестот „Наинголан да биде вратен“ доживеа – апсолутно фијаско!

  • Фудбалерот на ПСЖ денес крена голема прашина во француската јавност. Имено, откако не се најде на списокот патници во Русија, доби место на списокот резерви и не беше посебно воодушевен. Покрај Рабиот во „Б“ екипата се најдоа Александар Лаказет и Ентони Марсијал, а од друга страна целосно изоставен беше Димитри Паје. Тоа секако беше големо … Мајката на Паје разочарана: Дешам не го извести, син ми дозна преку ТВ – селекторот брзо се оправда!

  • Шпанскиот тренер и поранешен стратег на Ливерпул и Реал Мадрид, Рафа Бенитез даде свој коментар пред финалето во Лигата на шампионите кое ќе се игра во сабота вечер во Киев. Како што е познато во финалето ќе се сретнат Ливерпул и Реал Мадрид, а Бенитез смета дека „црвените“ имаат шанси да победат и да стигнат … Бенитез пред финалето: Овој Ливерпул е подобар од мојот и може да слави во Киев

  • Андрес Иниеста го одигра последниот меч за Барселона и на величествен начин се прости од каталоснкиот клуб каде ја помина целата досегашна кариера. Навивачите на последниот меч му приредија спектакл каков што Иниеста заслужува, а тој остана на „Камп Ноу“ до раните утрински часови и му беше многу тешко да го напушти клубот. Откако половина … Видео: Момент поради кој заплака секој навивач на Барселона!

  • Селекторот на Франција, Дидие Дешам пред неколку дена го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета за Мундијалот во Русија. Помеѓу 23 одрбани имиња, немаше место за неколку големи ѕвезди како што се Александар Лаказет, Ентони Марсијал, Димитри Паје, Адриен Рабиот… Изоставувањето посебно тешко му падна на Рабиот, па одлучи од Дешам и Фудбалскиот … „Да се биде дел од тимот на Франција е чест, Рабиот сам себе се казни“

  • Што е многу, многу е – така може да се опише ситуацијата на Џејмс Харден од последниот натпревар во финалната серија на Западот. Харден со положување заврши една контра на Хјустон која започна после украдената топка од Такер, но тие поени едноставно не смеаа да бидат признати. НБА ѕвездата уште при приемот направи чекор (направи … Судии, па каде гледавте: Џејмс Харден два пати направи чекори за три секунди! (Видео)

  • Веќе подолго време е јасно дека Интер во новата сезона ќе има новајлија во напаѓачката линија. Аргентинскиот напаѓач од редовите на Расинг, Лаутаро Мартинез ќе го носи дресот на „нероаѕурите“ и само прашање на време е кога се ќе биде официјализирано. Според најновите информации од италијанските медиуми, Мартинез утре пристигнува на медицински прегледи во Милано. … „Нероаѕури“, утре е денот за долгоочекуваниот потпис!

  • Џанлуиџи Буфон нема да биде единствениот легендарен фудбалер кој ќе го напушти Јувентус ова лето. Италинските медиуми пренесуваат дека Клаудио Маркизио најверојатно веќе го одиграл последниот меч за „старата дама“ и ќе се пресели во МЛС лигата. 32-годишниот играч за врска кој е дете на Јуве и веќе стекна легендарен статус, не е задоволен од … Уште една легенда го напушта Јувентус

Следи не на twitter